Varšuvoje ieškota efektyvesnių kovos su hemofilija priemonių

Kovo 27 d. Varšuvoje įvyko Europos hemofilijos konsorciumo (EHC) ir Lenkijos hemofilijos asociacijos konferencija. Jos pagrindinis tikslas – ieškoti hemofilijos gydymo ir priežiūros gerinimo Centrinėje ir Rytų Europoje būdų.

Renginio metu atskleisti bei išanalizuoti šios ligos gydymo skirtumai tarp Vakarų bei Rytų ir Centrinės Europos šalių. Taip pat aptarti metodai, kaip probleminėse valstybėse, tarp kurių – ir Lietuva, greičiau diegti vieningus Europos hemofilijos gydymo principus.

Konferencijos metu buvo pristatytas EHC vykdomojo komiteto nario ir buvusio Pasaulinės hemofilijos federacijos prezidento Briano O‘Mahony atliktas tyrimas, kuriame buvo lyginamos hemofilijos priežiūros sistemos dvylikoje Europos valstybių, tarp jų – ir Lietuvoje. Jis parodė, kad mūsų šalyje aštuntojo krešėjimo faktoriaus sunaudojimas per capita (vienam gyventojui) siekia vos 1,82 vienetus. Mažiau jo yra sunaudojama tik Rumunijoje, Bulgarijoje bei Bosnijoje ir Hercogovinoje. Tuo tarpu, pavyzdžiui, Lenkijoje aštuntojo krešėjimo faktoriaus per capita sunaudojama 3, Rusijoje – 3,8, Slovakijoje – 3,96, Slovėnijoje – 5,81 vienetai.

„Tai akivaizdžiai pademonstruoja hemofilijos priežiūros sistemos būklę Lietuvoje. Tokio skaičiaus pakanka tik gyvybinėms žmogaus funkcijoms palaikyti, o ne pilnavertiškam ligos gydymui. Todėl, susipažinę su kitų šalių situacija, ir Lietuvoje sieksime gerinti hemofilijos gydymo sąlygas. Tikimės, kad mūsų iniciatyvoms deramą dėmesį skirs ir atsakingos valdžios institucijos“, – sakė Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacijos prezidentas Marius Pigulevičius.

Tyrimo rezultatai atskleidė ir kitas aštrias Lietuvos hemofilijos gydymo sistemos spragas. Lietuvoje hemofilija iki šiol yra gydoma beveik vien tik plazmos kilmės krešėjimo faktoriumi. Tuo tarpu kitos šalys, tarp kurių – Airija, Švedija, Vokietija, jau yra pilnai perėjusios prie efektyvesnio gydymo rekombinantiniu krešėjimo faktoriumi. Lietuvoje šis būdas taikomas vos 8-10 proc. atvejų. Mūsų valstybėje nėra sukurta profilaktinio hemofilijos gydymo sistema, veikianti daugelyje ES šalių.

Konferencijoje kalbėjęs Pasaulio hemofilijos federacijos prezidentas Marcas W. Skinneris pabrėžė, kad kovoje su šia liga būtina didinti krešėjimo faktorių prieinamumą, taip pat – užtikrinti profilaktinį gydymą.

Renginio metu buvo aptarti ir pasirengimo kasmetinei, jau dvidešimt antrą kartą vyksiančiai Europos hemofilijos konsorciumo konferencijai, darbai. Šįsyk ji organizuojama Vilniuje 2009 m. rugsėjo 11-13 dienomis.

Apie hemofiliją:
Hemofilija yra paveldima genetinė liga, dėl kurios žmogaus organizmas negali užtikrinti kraujo krešėjimo. Negydoma sunki hemofilijos forma pasireiškia kraujo išsiliejimu į sąnarius ir raumenis, kas gali sukelti luošumą jau vaikystėje. Šia liga sergantiems žmonėms pavojingos net nedidelės chirurginės intervencijos, tokios kaip danties traukimas.

Apie Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociaciją:
Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacija (LŽSHA) buvo įkurta 1996 m. LŽSHA yra Pasaulinės hemofilijos asociacijos ir Europos hemofilijos konsorciumo narė, aktyviai dalyvaujanti šių organizacijų veikloje bei palaikanti nuolatinį kontaktą su hemofilija sergančiais žmonėmis, su gydytojais. Taip pat ji rūpinasi nuo hemofilijos kenčiančių žmonių reikalais, jų integracija ir kt.
Susiję straipsniai
LŽSH asociacija
info@hemofilija.lt
http://www.hemofilija.lt/

© 2010 LIETUVOS ŽMONIŲ SERGANČIŲ HEMOFILIJA ASOCIACIJA. Visos teisės saugomos.