Kineziterapijos taikymas sergantiems hemofiliją

Jūrininkų ligoninės kineziterapeutas Jurandas Altuchovas

Kineziterapija verčiant iš graikų kalbos – tai gydymas judesiu. Pažymėtina, kad judesys yra fizinių veiksnių visumos dalis – svarbus kompleksinės – fizinės medicinos ir reabilitacijos elementas. Kineziterapijos metodus privalu mokėti ir reikiamai naudoti sergančių hemofilija profilaktikai, gydymui ir reabilitacijai.

Priklausomai nuo ligonio aktyvumo, taikomi aktyviosios ir pasyviosios kineziterapijos metodai.

Aktyviosios kinezitarapijos būdingas bruožas tas, kad ligonis yra valingas ir aktyvus gydymo proceso dalyvis, ir nuo jo labai priklauso gydymo rezultatai. Todėl ligoniui reikia suprantamai paaiškinti jo pastangų reikšmę, įtikinti jį tiksliai vykdyti specialisto nurodymus. Žmonėms, sergantiems hemofilija, pagrindiniai aktyvios kineziterapijos metodai yra fiziniai pratimai.

Fizinių pratimų poveikis organizmui yra įvairiapusiškas. Gydomoji kūno kultūra stimuliuoja fizioterapinius procesus, stiprina organizmo kraujagyslių sieneles, ko pasėkoje mažėja kraujavimų skaičius, o jei kraujuoja, tai žymiai lengvesne forma. Fiziniai pratimai išsaugoja sąnarių paslankumą, raumenų (kaip sąnarių stabilizuojančio veiksmo )jėgą ir ištvermę, taip pat pakankamą kaulų mineralizacijos lygį, gerina audinių trauką. Fiziniai pratimai normalizuoja nervinių procesų paslankumą galvos smegenų žievėje, treniruoja reguliavimo funkcijas ir įvairių organizmo funkcinių sistemų tarpusavio sąveiką.

Rekomenduotini pratimai tempimo ir atpalaidavimo, bei didinantys sąnarių paslankumą, raumenų jėgą ir ištvermę, taip pat įvairios aktyvaus poilsio formos. Skirtingos hemofilijos formos sukelia nevienodo intensyvumo judamojo aparato funkcijos pažeidimus. Todėl reikia itin atidžiai pasirinkti pratimus, jų trukmę ir intensyvumą.

Naudojant pasyvios kineziterapijos metodus, pats hemofilikas yra pasyvus. Jai priskiriamas gydomasis masažas, manualinė terapija, bei (tradicinė) sąnarių terapija.

Gydomasis masažas – tai metodas, kai įvairios kūno paviršiaus sritys masažuojamos rankomis arba specialiais aparatais. Dėl ydingos laikysenos, kai sutrinka kūno padėtį išlaikančių raumenų balansas, kinta normalus judesių ištempimas – atliekama manualinė terapija.

Tradicinė terapija yra naudojama tais atvejais, kai susidaro sąnario ar kelių sąnarių kontraktūros. Mechaniškai tempiama, siekiant atitolinti ar pailginti hemofiliko kūno dalis išilgine ašimi, sumažinti ar panaikinti sąnario kontraktūrą, priklausomai nuo kontraktūros susidarymo laiko bei sąnarį supančių raumenų, raiščių būklės labai priklauso tradicinės terapijos gydymo efektyvumas. Jei sąnario kontraktūros yra susidariusios neseniai, bei raščiai ir raumenys yra elastingi, sąnario funkciją galima atstatyti nuo 50% iki 100%.

Tai pat didelę reikšmę tradicinės terapijos efektyvumui turi hemofiliko amžius. Kuo sergantysis jaunesnis, tuo mažiau kraujavimais yra pažeisti sąnariai, tuo geresnius rezultatus mes gauname taikant sąnario tempimo metodą.

Norint išlaikyti geresnę sąnario bei sąnarį supančių raumenų, sausgyslių ir raiščių būklę, reikia kuo anksčiau ir kaip galima pastoviau taikyti įvairius kineziterapijos metodus. Tokiu būdu žmogus, sergantis hemofilija, mažiau jaus judėjimo funkcijos pakenkimus, pažeidimus, sutrikimus. Tik judėdamas žmogus gali jaustis žmogumi.
Susiję straipsniai
LŽSH asociacija
info@hemofilija.lt
http://www.hemofilija.lt/

© 2010 LIETUVOS ŽMONIŲ SERGANČIŲ HEMOFILIJA ASOCIACIJA. Visos teisės saugomos.