Apskrito stalo diskusija Kaune “Hemofilija ir ortopedinės operacijos”

Birželio 22d. įvyko bendras gydytojų ir hemofilija sergančiųjų renginys Kaune,  apskrito stalo diskusijos tema buvo “Hemofilija ir ortopedinės operacijos”. Diskusijoje dalyvavo KMU klinikų chirurgai–ortopedai, anesteziologai, hematologai, reabilitacijos specialistai ir pacientai. Renginyje trumpai buvo  apžvelgiamos galimybės, praktika ir gyvenimo kokybės klausimai, aptartos problemos, su kuriomis susiduria tiek sergantieji, tiek gydytojai, pasidalinta patirtimi.

Hemofilija yra susijusi su stambių sąnarių pažeidimais. Dažniausiai yra pažeidžiamas ne vienas sąnarys. Konservatyvus gydymas yra efektyvus tik pradinėse sąnarių pažeidimo stadijose, ligai pažengus toliau – reikalingas operacinis gydymas. Kraujavimas operacijos metu – didžiausia problema sukuria susiduria gydytojų komanda operuojanti hemofilija sergantį pacientą. Ar mes galime sumažinti netenkamo kraujo kiekį operacijos metu? Ar mes galime sumažinti svetimo kraujo produktų panaudojimą? – klausė gydytojas anesteziologas Arūnas Gelmanas susirinkusiųjų.

Efektyviausias būdas sumažinti kraujo netekimą operacijos metu – įvairių priemonių kombinacija. Gyd. Arūnas Gelmanas paskaitos metu sakė, kad organizacinės priemonės, farmakologinės priemonės, chirurginės ir anesteziologinės priemonės turi būti taikomos kartu.  Dr. Rolandas Gerbutavičius pabrėžė, kad labai svarbus paciento priešoperacinis paruošimas – tyrimų įvertinimas, gydymo planas ir krešėjimo faktorių pakaitinė terapija prieš ir po operacijos turi būti suderinti su hematologu. Gerai parengtas ir rūpestingai taikomas algoritmas sumažina svetimo kraujo panaudojimą 80%.

KMUK gydytojai ortopedai Šarūnas Tarasevičius, Alfredas Smailys pasidalijo patirtimi apie atliekamas hemofilija sergantiems pacientams sąnarių endoprotezavimo operacijas. KMUK sudarytos sąlygos teikti kvalifikuotą ortopedinę – traumatologinę pagalbą hemofilija sergantiems pacientams. Pasak, gyd. Šarūno Tarasevičiaus tik glaudus hematologų-anesteziologų-ortopedų traumatologų bedradarbiavimas, palankios VLK sąlygos, patirtis  užtikrina  gerą bendro darbo rezultatą.

Apie sergančiųjų hemofilija medicininę reabilitaciją stacionare (sanatorijoje) kalbėjo gydytoja reabilitologė, „Tulpės“ sanatorijos direktorė Liucija Patinskienė  ir kineziterapeutė Vaida Šidlauskaitė.  Reabilitacija yra tikslinga, atstatant paciento biosocialines  funkcijas ir gerinant gyvenimo kokybę. Reabilitacijos metu specialistų komanda parenka efektyviausias reabilitacijos technologijas ir tūkstantmečiais įrodytus balneologijos gydymo metodus. Birštono kurorto parke šalia vaizdingojo Nemuno vingio įsikūrusi ,,Tulpės“ sanatorija yra pirmoji sanatorija įsikūrusi Birštone, turinti ilgametes balneologinio gydymo tradicijas, veikia jau daugiau kaip 80 metų. ,,Tulpės” sanatorija atvira bendradarbiavimui su visų specialybių medikais bei pacientų organizacijomis ruošiant ir tobulinant sergančiųjų hemofilija gydymo ir reabilitacijos metodikas – sakė L. Patinskienė.

Diskusijos  dalyviai, tiek pacientai tiek specialistai,  buvo labai aktyvus –  dalijosi patirtimi, negailėjo patarimų, uždavinėjo klausimus, kartu ieškojo problemų sprendimų.
Susiję straipsniai
LŽSH asociacija
info@hemofilija.lt
http://www.hemofilija.lt/

© 2010 LIETUVOS ŽMONIŲ SERGANČIŲ HEMOFILIJA ASOCIACIJA. Visos teisės saugomos.