Kaune – teorinė ir praktinė paskaitėlė hemofilija sergantiems mažyliams ir jų mamoms

Balandžio 21 dieną  Kauno medicinos universiteto klinikų Vaikų onkohematologijos skyriuje įvyko pirmoji hemofilijos mokyklos paskaita, į kurią buvo pakviesti hemofilija sergantys vaikučiai su mamomis.

Paskaitėlės metu gydytoja Rosita Kiudelienė pademonstravo skaidres, kuriose buvo aptarti sergantiems vaikams ir jų mamoms svarbūs klausimai. Buvo primintos ligos atsiradimo priežastys, ligos genetika, jos perdavimo galimybės. Gydytoja paaiškino, kaip atpažinti kraujavimo pobūdį, kaip nustatyti jo rizikos dydį ir apskaičiuoti reikalingą vaistų kiekį. Didelis dėmesys buvo atkreiptas į gydymą namuose ir į tai, kaip svarbu mokėti patiems susileisti vaistus, nes tai suteikia efektyvesnį gydymosi rezultatą, be to, įgyjama laisvė keliauti ir gyventi ne tik tokį gyvenimą, kokį diktuoja liga. Daug kalbėta apie profilaktini gydymą, jo privalumus. „Profilaktinis gydymas suteikia laisvę, bet reikalauja ir drausmės“, – sakė gydytoja R. Kiudelienė.  Gydytoja priminė, kaip teisingai pildyti  leidžiamų vaistų dozių registravimo žurnalą, kuris palengvina gydytojų darbą: konsultacijos metu jie tiksliai mato kraujavimų dažnumą, į kurią kūno vietą buvo kraujuota ir ar pakako vienos vaistų dozės kraujavimui sustabdyti.

Vėliau seselė Kristina Ūsaitė pademonstravo filmuką, kuriame buvo aiškinama, kaip steriliai paruošti vaistus leidimui, kaip tai daryti namuose patiems. Po to mamos ir vaikučiai galėjo patys pabandyti ant rankos muliažo suleisti vaistus į veną, išmokti, kaip taisyklingai ir sėkmingai tai padaryti. Mažiesiems ligoniukams tai ypač patiko, nes šį kartą ne jiems dūrė į rankytes, bet tai pabandyti galėjo patys. Iš pradžių vaikai tai darė labai nedrąsiai, vėliau, padedami seselės,  susidomėję ir įsidrąsinę tikrai puikiai pataikydavo tiksliai į veną ir sušvirkšdavo tariamus vaistukus. Mažyliai pasijautė tikrais gydytojais. Kol vaikai buvo užsiėmę, mamos galėjo ramiai pabendrauti su gydytoja, užduoti klausimus. Eilinės konsultacijos metu, kai išrašomi vaistai, tikrai neužtenka laiko padiskutuoti su gydytoja plačiau, juk koridoriuje visada pilna laukiančių žmonių, o ir gydytojai priversti dirbti vos ne raštvedžiais.

Užsiėmimo pabaigoje mamos parašė trumpą testą,  skirtą patikrinti žinioms apie hemofiliją ir jos gydymą. Vaikučiai gavo „Baxter“ firmos dovanėles, kurios pradžiugino ir mažuosius, ir jų mamas. Prieš atsisveikindamos iki kito karto, mamos su gydytoja aptarė, su kokiais specialistais susitikimų reikėtų ateityje. Tokie užsiėmimai Kaune planuojami kas 3 – 4 mėnesius.

Visgi liūdniausia tai, kad iš visų kviestų mamų į susitikimą atvyko vos dvi. Galbūt buvo pateikta per mažai informacijos, gal neįvertinta susitikimo svarba ir nauda, bet tikiuosi, kad perskaitę šį straipsnį, visi aktyviau dalyvaus ateityje rengiamose paskaitose. Mamytėms ir vaikučiams tai tikrai padės susigyventi su liga, gauti iš gydytojų svarbios informacijos ir naudingų patarimų.

Dėkojame gydytojai R.Kiudelienei ir  seselei K.Ūsaitei už šiltą, jaukų ir tikrai naudingą susitikimą!

Jurita Veisienė

Susitikimus remia:

baxterlogo
Susiję straipsniai
LŽSH asociacija
info@hemofilija.lt
http://www.hemofilija.lt/

© 2010 LIETUVOS ŽMONIŲ SERGANČIŲ HEMOFILIJA ASOCIACIJA. Visos teisės saugomos.